هنر غربال‌گری | تصمیم‌گیری برای رشد فردی

بنجامین باربر، جامعه‌شناس برحسته، زمانی گفت:

من جهان را به ضعیف و قوی یا موفقیت‌ها و شکست‌ها تقسیم نمی‌کنم… جهان را به یادگیرندگان و غیریادگیرندگان تقسیم می‌کنم.

به‌راستی چه عاملی آدم‌ها را به اوج می‌رساند؟

شاید پاسخ این پرسش چنین باشد که چندین عامل مؤثر است. بله، مطمئناً همین‌طور است. اما نمی توان مسئله را به این‌جا ختم کرد.

احتمالاً، یکی دو عامل تأثیر قوی‌تر دارند.

غالب اوقات حرف از این است که علاقه و وجد خود را دنبال کنید. اما بی‌وقفه این پرسش مطرح است که چگونه علاقه و وجد خود را بشناسیم؟

واقعیت این است که دو تا سه درصد کودکان دچار اختلالات شدید هستند و یک تا دو درصد هم علاقه‌ و وجدشان را از همان اوان کودکی بروز می‌دهند.

دست بگذاریم روی نود و پنج درصد بقیهٔ افراد:

چگونه علاقه‌شان را می‌یابند؟

آیا اینان کسانی نیستند که به بیانی استعاری هنوز خالص نشده‌اند؟

ما مجبوریم برای یافتن علاقه و وجد خود هنر غربا‌ل‌گری را یاد بگیریم. به یادگیری نیاز داریم. لازم است گاهی دست به آزمون و خطا بزنیم. مستلزم این است که خود و توانایی‌هایمان را به بوتهٔ آزمایش بگذاریم.

مخلص کلام این‌که، به تعهد و تداوم نیازمندیم.

بنجامین بلوم، محقق آموزشی برجسته، ۱۲۰ فرد موفق و برجسته را مورد مطالعه قرار داد. آن‌ها پیانیست، مجسمه‌ساز، شناگر المپیک، بازیکن تنیس کلاس جهانی، ریاضی‌دان و متخصص مغز و اعصاب بودند. بسیاری از آن‌ها در کودکی برجسته نبودند و استعداد بارز آن‌ها قبل از شروع جدی آموزش‌هایشان مشخص نبود. حتی نمی توانستید با توجه به توانایی‌های دورهٔ نوجوانی‌شان، موفقیت آینده آن‌ها را پیش‌بینی کنید. تنها انگیزه و تعهدِ مستمر آن‌ها، همراه با شبکهٔ پشتیبانی‌شان، ‌آن‌ها را به اوج رساند.

به بیان دیگر و از زبان کارُل دِوِک:

دستاوردهای مهم نیازمند تمرکز قوی، تلاش عالی و همه‌جانبه و استراتژی بی‌پایان است. یادگیری را به آن‌ها اضافه کنید. این چیزی است که طرز فکرِ رشد به مردم می‌دهد و به همین خاطر است که به آن‌ها کمک می‌کند تا توانایی‌هایشان رشد کرده و به‌ثمر بنشیند.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست