این وسواس بیمارگونه برای معنا بخشیدن به هر تجربه‌ای در گذشته، حکایت به زور گربه را در سوراخ موش چپاندن است!

چگونه به تجربه‌های گذشته معنا ببخشیم؟

خودشناسی, روان‌شناسی تحلیلی

گاهی فکرم به این‌جا ختم می‌شود که ما برای شناخت خود چاره‌ای نداریم مگر آن‌که خود را به بوته‌ی آزمایش‌های مختلفی بسپاریم. چون کیمیاگران ترکیب‌های شیمیایی گوناگونی را امتحان کنیم تا بل به ترکیب طلا دست یابیم. دور از ذهن کیمیاگری است که کسی همان آغازِ کار ترکیب طلا را بیابد.

رودربایستی نداریم که؛ ما ممکن است تجاربی را پشت سر گذاشته باشیم که معدودی از آن‌ها نتیجه‌ای دربر‌نداشته‌اند.

عجیبِ ماجرا آن‌که مواقعی خیز برمی‌داریم به هر زور و ضربی تجربه‌های گذشته‌ی خود را با سِحر و جادو و خرافه هم که شده به زندگی فعلی خود پیوند بزنیم. خیال‌تان را راحت کنم:

دنبال معنایی می‌گردیم تا مطمئن شویم که وقت و پول و انرژی‌مان تلف نشده. اگر کیسه‌ای را خالی کرده‌ایم، کیسه‌ای دیگر را پر کرده‌ایم.

صد و چندی سال پیش هزینه‌ای کرده‌ام و حال هر طور شده می‌خواهم بگویم آچاری که آن‌جا دست گرفتم برای سفت کردن پیچ شل این‌جا به کار آمده. یا هِی با خود کلنجار می‌روم که این تجربه به چه درد من خورده؟

این وسواس بیمارگونه برای معنا بخشیدن به هر تجربه‌ای در گذشته، حکایت به زور گربه را در سوراخ موش چپاندن است! گویی هر تجربه‌ای باید معنایی در خود نهفته داشته باشد و رسالت ما هم یافتن و بیرون کشیدن آن به هر طریقی است.

انتقام را در نظر بگیرید. کم و بیش یک واکنش طبیعی است و هر کدام از ما هر از گاهی به آن فکر یا عمل کرده‌ایم. انتقام آن‌جایی نیش زهرآگین خود را فرو می‌کند که به قصد درست کردن اوضاع وارد عمل می‌شویم.

مرور تجربه‌های گذشته هم مسیری طبیعی در ذهن‌مان است اما آن‌جا که حالت ساختگی و تحمیلی برای چپاندن معنا در دل تجربه پیدا می‌کند، پا به وادی وهم می‌گذارد.

پربیراه نیست اگر بگویم گاهی مناسب‌ترین راه برای معنا بخشیدن به تجربه‌های پیشین زندگی، پذیرای تجربه‌های خنثی بودن در کنار تجربه‌های مفید و سازنده و تجربه‌های تلخ و گزنده است.

تجاربی که صرفاً در بازه‌ای انجام شده‌اند.

فراتر از معنا بخشیدن به تجربه‌ها، تجربه‌ی زنده بودن است.

انجام دادم تا زنده بمانم؛ همین.

آیا معنا مهم‌تر از بقاء است؟

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *